Dikkat Eksikliği

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) nedir?

Hiperaktivite: Yerinde duramamak, devamlı konuşmak, sürekli kıpırdanmak, gördüğü her şeye dokunmak.

Dikkatsizlikdikkat eksikliği: Gerekli şeyleri kaybetmek, detayları unutmak, tek bir şeye odaklanma güçlüğü, sürekli dalıp gitmek.

Çocuklardaki semptomlar yaş aldıkça iyileşir. Ancak bazıları için çocukluktaki gibi kalır ve tedaviye devam edilmesini gerektirebilir.Yetişkinlerde görülen semptomlar arasında şunlar yer alır: Organize olma problemleri, randevuları hatırlamada güçlük, vaktinde işte olamama, hareketsiz duramama, sabırsızlık, ruh halinde dalgalanmalar… Bu semptomlar şunlara yol açabilir: İlişki problemleri, trafik kazaları, işten çıkarılmalar, finansal problemler, alkol veya madde kullanımı.

     Özellikle iş hayatında DEHB’li bireyler organize olamama, doğru karar verememe, dürtüsellik nedeniyle iş arkadaşları ile sürtüşmeler yaşama, toplantılara geç kalma, kuralsızlık, yapılması gerekenleri unutma, sık sık hata yapma, işe gitmeme gibi sorunlar yaşayabilirler. DEHB olan bireyler onlardan istenen şeyi anlamakta güçlük yaşayabilirler. Formları doldurmak gibi işlerde esktra zamana ve yardıma ihtiyaç duyabilirler. Randevuları hatırlayamayabilirler.

      Benzeri sorunlar sosyal hayattaki ilişki ve evlilikleri de olumsuz yönde etkilemektedir. Yapılması gerekenleri unutma, isteklerini erteleyememe ve dürtüsellik nedeniyle eşi ile daha fazla tartışmaya girme. Risk alımı ve alınan kararların sonunun düşünememe, kötü bütçe yönetimi, aldığı sorumluluğu eksiksiz ve düzgün yerine getirememe sosyal iletişim problemlerine yol açmaktadır. Bunların sonucu olarak suça karışma, trafik veya iş kazası nedeniyle can kaybı, maddi riskler sonucu kendilerine ve aileye verilen zarar gibi pek çok olumsuz duruma rastlanmaktadır. DEHB nedeniyle hayati fonksiyonlarınızda, sosyal ilişkilerinizde yahut iş yaşamınızda sorunlar oluşmuş ise bunu sizin tedavi etmeniz veya o konularda da ayrıca destek almanız gerekebilir.

HİÇ BİR ŞEY TESADÜF DEĞİLDİR. Bilinçaltı Temizliği, geçmişin, sizde yarattığı korku ve kaygıyı silen “zihinsel berraklık” ve “içsel huzur” çalışması ve dinamik zihin danışmanlığıdır.

Uyarı:  Sayfamızda mevcut olan tüm bilgiler tedavi amacı taşımamaktadır ve sağlık hizmeti niteliğinde değildir .Bilinçaltı temizliği içe dönüştür, kişinin kendi içindeki farkındalığın farkına varması ve kendi kendini onarım sürecidir. Biz ise kişinin kendisiyle oluşturacağı bu süreçte bir köprüyüz.

Bir başkasının hayatını değiştirdiğin gibi, bir başkası da senin hayatını değiştirebilir. En küçüğünden en büyüğüne herkes ve her şey hayatımıza dokunur ve bizi bize yansıtır. Rehberlik eder.

Başa dön
Open chat